TOP4 faktów o Legii Warszawa. Drużyna pełna legend

Legia Warszawa jest rokrocznie wymieniana w gronie kandydatów do zdobycia Mistrzostwa Polski. Nic w tym dziwnego, statystyki wskazują, iż jest to najbardziej utytułowana i po prostu najskuteczniejsza drużyna w kraju. Co więcej, także w Europie Legia radzi sobie… niespodziewanie poprawnie. Zaskoczeni? Przedstawiamy Wam dawkę kilku ciekawostek o stołecznym klubie.

1. Klubowa legenda z podwójnym rekordem

Przed Stadionem Miejskim w Warszawie stoi pomnik jednego z najwybitniejszych piłkarzy w historii polskiego futbolu – Kazimierza Deyny. Kapitan reprezentacji Polski przez 12 lat bronił barw stołecznego klubu, stając się wielką legendą Legii. To właśnie Deyna jest pierwszym skojarzeniem osób, szukających odpowiedzi na to, kto jest bezsprzecznym idolem Wojskowych. Jest jednak piłkarz, który pobił wyczyny Deyny w dwóch kategoriach, rozgrywając mecze w legijnym trykocie. Tym zawodnikiem jest Lucjan Brychyczy, do którego należą rekordy największej liczby występów w Legii oraz największej liczby zdobytych bramek dla Legii (452 meczów i 226 bramek).

2. Czeska siła w ataku Legii: Tomáš Pekhart

Po czterech sezonach bez tytułu króla strzelców Ekstraklasy dla zawodnika Legii, Stołeczni ponownie mogą się cieszyć z indywidualnego wyczynu swojego zawodnika (w sezonie 2015/2016 statuetkę zainkasował Nemanja Nikolić). W sezonie 2020/2021 największą liczbę goli zdobył czeski snajper, Tomáš Pekhart. Zdobywając 22 bramek stał się tym samym pierwszym czeskim piłkarzem, który sięgnął po to wyróżnienie w ramach rozgrywek najwyższej ligi w Polsce. Niezwykle udany sezon rosłego napastnika został zwieńczony powołaniem do narodowej kadry Czechów na Euro 2020.

3. Jeśli Legia opuszcza podium – to bardzo rzadko

Legia Warszawa jest bezsprzecznym faworytem każdego bukmachera w polskich rozgrywkach ligowych. Nieprzerwanie od rozgrywek 2010/2011, Legia Warszawa nie spada poniżej trzeciego miejsca w ostatecznej sezonowej klasyfikacji Ekstraklasy. Jeśli brać pod uwagę jeszcze dalszy okres, to tylko dwa sezony Legii w XXI wieku mogły być zaliczone do tych mniej udanych. W 2002/2003 roku Wojskowi zajęli 4. miejsce, podobnie zresztą jak w sezonie 2009/2010. Bilans sukcesów stołecznego klubu jest imponujący: 7 na 9 ostatnich sezonów Wojskowi wygrali, sięgając po Mistrzostwo Polski. Tylko w dwóch przypadkach kończyli sezon na drugiej pozycji w tabeli. Nie może zatem dziwić fakt, iż bukmacherzy często stawiają na Legię – i rzadko się mylą.

4. Świetny bilans Legii w europejskich pucharach. Nie żartujemy!

Polskie drużyny i rozgrywki UEFA? To nie kojarzy się dobrze. Myśląc o przygodzie rodzimych klubów w europejskich pucharach, przypominamy sobie o wielu sromotnych klęskach i niespodziewanych blamażach. Mimo to, warszawski klub… radzi sobie zdumiewająco dobrze w Europie. Legia Warszawa rozegrała 258 meczów w europejskich pucharach, biorąc pod uwagę także etapy eliminacyjne. 112 ze spotkań zakończyło się zwycięstwem Wojskowych, w meczach Legii padło 67 remisów, natomiast 79 razy Legioniści schodzili z boiska jako przegrani. I na takie zwycięskie spotkania w Europie liczy nowy sponsor Legii – Plus500 – który podobnie jak broker XTB, dobre opinie zbudował dzięki odpowiedniej ofercie i obsłudze klienta.

Eliminacje do pucharów to nie puchary właściwe. Kluczem do sukcesu jest przebrnięcie przez początkową fazę rozgrywek i trafienie do czterodrużynowej grupy. Czy tym razem, podobnie jak w sezonie 2016/2017, Legii uda się zakwalifikować do fazy pucharowej Ligi Mistrzów? Szanse są niewielkie, ale warto wierzyć.

5 / 5. Ocen: 1

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez ryzyka 100 PLN (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl
500 PLN bez obrotu! (kod: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl

Zakłady bukmacherskie

Back to top button