PC czy konsola – co wybrać?

Już od dłuższego czasu sporo osób zastanawia się nad tym, co jest lepsze: PC czy konsola? Nie da się ukryć, że każda ze stron ma swoje plusy i minusy, które dla niektórych mogą zaważyć nad wyborem konkretnego urządzenia. To trochę tak jak wybrać bonus bez depozytu w Total Casino, gdzie istnieją różne opcje do wyboru, argumenty za i przeciw.

Geneza

Komputery powstały z myślą o pomocy w pracach biurowych. Jednak z biegiem czasu ich możliwości znacząco wzrosły, przez co coraz częściej zaczęły być wykorzystywane na rzecz gier. Ogromnym problemem był jednak fakt, że przez dekady komputery były bardzo drogimi urządzeniami. Dlatego postanowiono stworzyć konsole telewizyjne, które miały być o wiele tańsze. I tak też było w rzeczywistości, gdyż typowy Pegasus czy jego podróbki z bazarów były o kilka czy kilkanaście razy tańsze od komputerów. Dziś te proporcje nie są już tak duże. Zapowiadane konsole nowej generacji od Sony i Microsoftu będą prawdopodobnie kosztować powyżej 2 tysięcy złotych. Za taką cenę można już złożyć średniej jakości komputer dla gracza. A przecież wciąż mowa o uniwersalnym urządzeniu, które posłuży także do pracy, przeglądaniu sieci, oglądania wideo.

Gry na platformy

Nie da się ukryć, że rynek gier został wyraźnie rozgraniczony między użytkowników konsol a gier. Mamy tutaj bowiem do czynienia z zupełnie inną filozofią, stylem gry, a także samymi produkcjami. Bardzo ważne zatem są same gry, w które możemy zagrać na obu platformach.

Z pewnością komputery są bardziej przystosowane do gier strategicznych jak i również sieciowych strzelanek. Miłośnicy gier typu Counter Strike o wiele częściej wybiorą właśnie komputery niż konsole. Liczy się tu bowiem precyzja, szybkość podejmowanych ruchów, które zapewniają myszka i klawiatura. Konsole z kolei bardziej nadają się do gier zręcznościowych, sportowych, wyścigów. Łatwiej jest bowiem sterować padem, a przy tym można tego dokonać z poziomu kanapy, fotela, łóżka.

Spójrzmy na to, jak prezentują się gry pod względem cenowym. Dziś w obu przypadkach w czasie premiery mamy do czynienia z podobnymi cenami za największe hity. Problem pojawia się jednak wraz z upływem czasu. Gry na PC tanieją o wiele szybciej, przez co można je czasem kupić nawet za połowę ceny kilka miesięcy po premierze. Na konsolach obniżki są o wiele mniejsze. Inną sprawą jest dostęp do darmowych gier. Sporo serwisów typu EpicGames, Steam, Uplay, GOG regularnie rozdaje swoim klientom gry za darmo. Na PlayStation czy Xboksie gry za free możliwe są dzięki korzystaniu z usług premium, które wymagają miesięcznego lub rocznego abonamentu.

Inną sprawą jest sama dostępność gier. Wiele kultowych tytułów można znaleźć tylko na jednej platformie. W The Last of Us zagramy tylko na PS, W Zeldę czy Pokemony na Nintendo, a w Forza Horizon 2 na Xbox. Na PC ukazuje się o wiele więcej gier, przez co klienci mają większy wybór tytułów.

Komfort gry

Każda z platform charakteryzuje się zupełnie innym stylem gry. Komputer to przede wszystkim rozgrywka przy biurku, z myszką i klawiaturą pod ręką. Gracze często kupują specjalne fotele dla komfortu i lepszego ułożenia ciała. Gra na PC ma jeden minus – odbywa się w pojedynkę. Możemy grać online, jednak przy komputerze przebywa jeden gracz.

Konsole powstały z myślą o bardziej towarzyskiej grze. Już wspomniany wcześniej Pegasus zawierał dwa pady. Dziś standardem jest rozgrywka 2 czy 4 graczy. Sony wprowadziło nawet możliwość gry na niektórych tytułach za pomocą smartfonów. Możliwa zatem jest rozgrywka z udziałem większej grupy graczy. Konsole to produkty rodzinne, z którymi związane są elektroniczne gry planszowe, detektywistyczne, sportowe, odbywające się za pomocą ruchu ciała. Konsola świetnie sprawdza się na co dzień jak i podczas imprez.

Cena i rozbudowa

Dziś na konsole typu PlayStation 4, Xbox One czy Nintendo Switch musimy wydać co najmniej tysiąc złotych. Pod względem grafiki, możliwości technicznych zapewniają one o wiele lepsze możliwości niż komputery na zbliżonym pułapie cenowym. Dlatego też chcąc zagrać na podobnej grafice, musimy wydać znacznie więcej za komputer gamingowy. Warto jednak pamiętać o jednym. Możliwości techniczne komputera można zmieniać, zaś konsola to stały i niezmienny produkt. 

0 / 5. Ocen: 0

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez ryzyka 100 PLN (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl
500 PLN bez obrotu! (kod: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl

Zakłady bukmacherskie

Back to top button